Naložbe v primarno zdravstvo so naložbe v prihodnost
Zdravstveni dom Šmarje pri Jelšah dejavnosti fizioterapije, patronaže in zdravstvene vzgoje odslej izvaja v novih in sodobno urejenih prostorih Stare šole v Šmarju pri Jelšah. Otvoritvena slovesnost je bila v sredo, 6. decembra.
»Prostorske pridobitve nam omogočajo prijetno delovno okolje tako za zaposlene kot paciente,« je dejal direktor javnega zavoda mag. Anton Zidar. V prostorih fizioterapije je 12 kabin s sodobno medicinsko opremo, za potrebe patronaže in nege, ki v glavnini deluje terensko, imajo sedaj na razpolago večje prostore za izvajanje administrativnih del in skladiščenje. Za zdravstveno-vzgojni center so urejeni velika učilnica, telovadnica in prostori za posamične obravnave. »Zdravstveno-vzgojni center se bo v prihodnjem letu preoblikoval v center za krepitev zdravja, s čimer se bo povečalo tudi število zaposlenih na tem področju dela,« je napovedal direktor. Spomnil je, da na območju delovanja zavoda živi 33.000 prebivalcev, »naloga ZD pa je, da vsem prebivalcem zagotavlja zdravstvene storitve v čim večjem obsegu in čim bližje.
Župan Matija Čakš je izpostavil prejšnjo direktorico javnega zavoda Jasno Žerak, ki je izpostavila potrebe za nove prostore fizioterapije. Zahvalil se je občinskim svetnikom, ki so pravočasno znali prepoznati idejo o pomenu obnove objekta in umestitvi zdravstvene dejavnosti vanj, direktorju in zaposlenim za korektno sodelovanje, zaposlenim v občinski upravi, posebej vodji projekta mag. Aniti Reich, ministrstvu za zdravje za sofinanciranje del, projektantom, izvajalcem in nadzoru del. Župan je še izpostavil, da so v pritličju objekta urejeni prostori, namenjeni podjetnikom, v drugem nadstropju pa se urejajo še prostori za društva.
Državni sekretar na Ministrstvu za zdravje Denis Kordež je poudaril, da so naložbe v primarno zdravstvo naložbe v prihodnost. »Kadri in delovni pogoji so tisti, ki ljudem nudijo kakovostno storitev. Zato dostopnost zdravstvenih storitev ostaja prioriteta ministrstva za zdravje. Zavedamo se, da celostna obravnava v lokalnem nivoju pomeni tudi zmanjšanje obremenitev na sekundarni ravni in zagotovo prispeva tudi k reševanju čakalnih vrst,« je poudaril.
Obnova historične fasade objekta, ki je bila končana maja 2022, je stala 349.668 evrov. Zunanja ureditev je bila zaključena aprila letos, stala je 126.185 evrov. Ureditev pritličja za potrebe zdravstvenih dejavnosti je sofinanciralo Ministrstvo za zdravje. Celotna vrednost naložbe je 846.646 evrov - gradbeno-obrtniška dela so stala 706.646 evrov, medicinska in pohištvena oprema 140.000 evrov -, od česar je ministrstvo sofinanciralo 648.389 evrov.
Foto: Žiga Lah Koštomaj